pia.pentikainen@gmail.com
Paikallislehteen kirjoitettu juttu - koko juttuTorstai 5.7.2018 klo 11.41 - Pia P Erkki Paukkusen kirjoitus oli pohdiskeleva ja otti kantaa moneen asiaan.
Koira kalahti, johon osui eli Savukosken ja Kannisen vastaus kirjoitukseen.
Olen pöyristynyt kirjoituksestanne - edustamani luottamushenkilöstön ja kaupungin päätöksen teon puolesta.
Kirjoitatte julkisesti lehdessä, että Suonenjoella on tehty laittomia päätöksiä. Voitteko kertoa mistä tieto laittomuuksista eli rikoksista on tullut?
Vaaditte, että laittomista päätöksistä johtuvat korvaukset on väärin päättäneiden maksettava omasta pussista. Kertokaa mikä päätös ja mitkä laittomat korvaukset?
Väitteenne ovat loukkaavia.
Joka ikinen valituksen, oikaisupyynnön tai muu vaadittu vastaus pitää valmistella huolella ja vaikka kaikki eivät näköjään ymmärrä, niin viranhaltijan työaika maksaa. Työaikaa pitäisi käyttää oman toimialansa työtehtäviin, eikä vain kahden kuntalaisen vain itsensä näkemiin valituskohteisiin. Esimerkiksi viime kokouksen kh 2.7.2018 pykälä 129 esittelyteksissä on selvitetty ennakkotapauksia ja oikeuden päätöksiä miksi kalenteri ei ole julkinen asiakirja. Eli nämä esitetyt laittomat päätökset ovat tätä tasoa- pyydetään työntekijän kalenteria tutkittavaksi.
Kerrotte, että lakimiehiä pitää käyttää päätöksen teossa ja olette kuitenkin tehnyt valituksen lakiasiantuntijan käyttöpäätöksestä.
Sisä-Savon lehti ei julkistanut tätä :
Savukoski oli Suonenjoen SDP kuntavaaliehdokkaana sitoutumattoma ja hänellä on puolueensa antamana kaupungin luottamuspaikkoja. Hän on entinen Suonenjoen kaupungin viranhaltija. Taustaa nähden "valveutunut kuntalainen " saa ihan eri merkityksen ja motiivit. Sidos puolueeseen on kuin kuuluisa "virtahepo olohuoneessa". Mikäli sidosta ei ole, niin valtuusto on kykenevä vaihtamaan SDP esityksestä henkilöä luottamuspaikassa.
Pitäisi muistaa, että demokratiassa päätös ei aina miellytä kaikkia. Päättäjät tekevät enemmistöllä päätöksiä. Ja jos päätös on tehty virheellisillä menettelytavalla voidaan sama päätös tehdä uudelleen saman sisältöisenä. Valituksia ei pidä käyttää päätöksen sisällön muuttamiseen oman maun mukaiseksi..
Täytyy myöntää että "päättäjänä istuminen" - kuten halveksivasti kirjoitatte päättäjistä - on raskasta ja turhauttavaakin ahkeruutenne vuoksi. Lakisääteinen valitusoikeus on todella hieno asia kun sitä käytetään kunnan ja sen asukkaiden hyväksi eikä omiin tarpeisiin.
Paikallislehden yleisökirjoitukset kertovat laajemmalle yleisölle miten Suonenjoellakin menee. Meillä on hieno kaupunki, toimiva päätöksenteko ja loistavat palvelut. Muutaman ihmisen valitustarve ei sentään tätä totuutta poista!
|